O maestru

Maestro Bojan Suđić, „vodeće dirigentsko ime u srpskoj muzici“ (Sonja Marinković, Beograd), je redovni profesor dirigovanja na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.

U bogatoj karijeri je tokom dve decenije zauzimao pozicije šefa dirigenta i umetničkog direktora Simfonijskog orkestra i Hora RTS, te izvršnog direktora Muzičke produkcije RTS, a pre toga i šefa dirigenta i generalnog muzičkog direktora Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, rezidencijalnog dirigenta Kraljevske opere u Stokholmu, te glavnog gostujućeg dirigenta UNIMI orkestra iz Milana i stalnog gosta dirigenta Beogradske filharmonije. Tokom 18 godina vodio je Simfonijski orkestar Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, ansambl koji je svojim redovnim nastupima dao značajan doprinos muzičkom životu grada. Od 2022. g. deluje kao osnivač i dirigent Festivalskog orkestra i Hora Virtuozi, koji od samih početaka rada dobija značajna priznanja stručne javnosti i ostvaruje brojne veoma zapažene nastupe u zemlji i regionu.

Od pobede na Jugoslovenskom takmičenju mladih umetnika u Zagrebu (kasnije takmičenju Lovro fon Matačić), 1989. godine, profesionalna karijera maestra Bojana Suđića proširuje se na Evropu i Latinsku Ameriku, gde ostvaruje saradnju sa brojnim referentnim orkestrima i horovima. Sarađivao je sa ansamblima Helsinške (Finska), Novosibirske (Rusija), Slovenačke, Makedonske filharmonije, sa Beogradskom i Vojvođanskom filharmonijom, sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom, simfonijskim orkestrima iz Odenzea (Danska), Vesterosa (Švedska), Turkua (Finska), Klagenfurta (Austrija), Altenburga (Nemačka), RTV orkestrima iz Ljubljane (Slovenija), Zagreba (Hrvatska) i Sofije (Bugarska), Budimpešte (Mađarska), Porto Alegrea (Brazil), Santjago de Čilea, ansamblom OFUNAM-a iz Meksika, sa operama u Helsinkiju (Finska), Plovdivu (Bugarska) i Nižnjem Novgorodu (Rusija), sa Operom SNP iz Novog Sada, Zborom HRT (Hrvatska), i brojnim drugim ansamblima.

Sarađivao je sa najistaknutijim svetskim umetnicima, među kojima su Maksim Vengerov, Vadim Rjepin, Najdžel Kenedi, Ivo Pogorelić, Denis Macujev, Boris Berezovski, Nikolaj Luganski, Mišel Berof, Šlomo Minc, Emanuel Pai, Plasido Domingo, Angela Georgiu, Tomas Hempson, Brin Terfel, te sa svim referentnim domaćim muzičarima.

Svoju profesionalnu karijeru izgradio je na izuzetno širokom repertoaru simfonijske, horske, operske i baletske muzike. Prvi je u srpskoj muzici ostvario integralna izvođenja i snimke remek dela srpske muzičke tradicije, poput Ohridske legende Stevana Hristića, duhovnih dela Kornelija Stankovića, Stevana Mokranjca, Marka Tajčevića i brojnih drugih. Izvodeći kompozicije poput Osme simfonije Gustava Malera, Berliozovog i Verdijevog Rekvijema, Orfove Karmine Burane, dirigovao je i ansamblima od preko 500 muzičara na sceni. Nastupao je pred auditorijumom od više hiljada ljudi, u misiji popularizacije umetničke muzike i njenog približavanja široj publici.

Maestro Suđić je posebno posvećen promociji savremene muzike. Dirigovao je premijerna izvođenja brojnih dela domaćih i svetskih kompozitora, od kojih su mu mnoga bila i posvećena. Posebno je okrenut promociji najboljih mladih umetnika, dajući im značajno mesto u okviru posebnih ciklusa koncerata.

Maestro Bojan Suđić  je od 2018. g. umetnički direktor najznačajnijeg srpskog festivala umetničke muzike BEMUS-a, delovao je i kao umetnički selektor muzičkih festivala u Budvi i Baru (Crna Gora).

Domaća stručna kritika ističe Suđićevu perfekciju i originalnost interpretacija (Sonja Marinković, Beograd), a kritičar iz Finske između ostalog je istakao: „On je prirodni talenat sa izuzetnim stilom i sa jednom od najlepših tehnika koje sam ikada video“ (Mats Liljeros, Huvudstadsbladet, Helsinki).